Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Yukarı Git

Yukarı

Yarışma Ödülleri

6 – 12 Ekim 2012

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film Güzelliğin On Par’ Etmez… (Hüseyin Tabak)
En İyi İlk Film Zerre (Erdem Tepegöz)
En İyi Yönetmen Erdem Tepegöz (Zerre)
En İyi Senaryo Hüseyin Tabak (Güzelliğin On Par’ Etmez…)
En İyi Görüntü Yönetmeni Florent Herry (Pazarları Hiç Sevmem)
En İyi Müzik Tamer Çıray (Elvada Katya)
En İyi Kadın Oyuncu Anna Andrusenko (Elvada Katya)
En İyi Erkek Oyuncu Abdulkadir Tuncer (Güzelliğin On Par’ Etmez…)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Lale Yavaş (Güzelliğin On Par’ Etmez…)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Tansu Biçer (Küf)
En İyi Kurgu Christoph Loidl (Güzelliğin On Par’ Etmez…)
En İyi Sanat Yönetmeni Tora Aghabayova (Zerre)
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü Yüşa Durak (Güzelliğin On Par’ Etmez…)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü Nimet İnkaya & Gila Benezra (Küf)
Jüri Özel Ödülü Toprağın Çocukları
Toplumsal Vicdan Ödülü Menekşeden Önce (Soner Yalçın)
Jüri Üyeleri: Hülya Avşar (Jüri Başkanı), Ayşegül Aldinç (Müzisyen – Oyuncu), Barbara Boyle (Akademisyen, Yapımcı, Oscar Akademi Üyesi), Barış Pirhasan (Yönetmen- Senarist), Erdil Yaşaroğlu (Karikatürist – Mizah yazarı), Prof. Dr. Gülseren Güçhan (Akademisyen – Uluslararası Eskişehir Film Festivali Yön.), Levent Kazak (Senarist – Oyuncu), Mine Kırıkkanat (Yazar), Pelinsu Pir (Oyuncu), Selçuk Yöntem (Oyuncu), Sümer Tilmaç (Oyuncu), Tunca Arslan (Sinema Yazarı- SİYAD Başkanı), Uğur İçbak (Görüntü Yönetmeni)

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film Aglaya-Aglaja (Krisztina Deák)
Jüri Özel Ödülü Gülümse (Rusudan Chkonia)
Film Performans Ödülü Marian Dziedziel (Süpermarket)
Jüri Üyeleri: István Szabó (Jüri Başkanı), Claudie Ossard (Yapımcı), Jacques van Heijningen (Rotterdam Media Fonu Başkanı), Belçim Bilgin (Oyuncu), Cem Özer (Oyuncu), Barbara Hollender (Sinema Yazarı) 
Siyad Ödülleri En İyi Ulusal Film: Zerre (Erdem Tepegöz)
SİYAD En İyi Uluslararası Film: Aglaya (Krisztina Deak)

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Jüri Üyeleri:
Erkan Aktuğ, Gözde Onaran, Rasih Yılmaz (Ulusal Yarışma)
Sevin Okyay, Ceylan Özgün Özçelik, Okan Arpaç (Uluslararası Yarışma)

Antalya Kent Konseyi Seyirci Ödülü Elveda Katya (Ahmet Sönmez)
Gençlik Jürisi Ödülü Gülümse (Rusudan Chkonia)

Ulusal Belgesel Film Yarışması

En İyi Belgesel Siirt’in Sırrı (İnan Temelkuran & Krısten Stevens)
En İyi İlk Belgesel Ödülü Ben, Sen, O… (Zeynep Oral)
Jüri Özel Ödülü Yuva (Ebubekir Çetinkaya)

Ulusal Belgesel Yarışması Ana Jüri
Nezahat Gündoğan (yönetmen), Kemal Öner (yönetmen), Nalan Sakızlı (yönetmen),
Yrd. Doç. Dr. Perihan Taş Öz (Akademisyen – Yönetmen), Ali Ulvi Uyanık (Sinema Yazarı).

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Kısa Film Sessiz (Rezan Yeşilbaş)
Jüri Özel Ödülü Buhar (Abdurrahman Öner)

Ulusal Kısa Film Yarışması Ana Jüri
Erol Mintaş (yönetmen), Can Evrenol (yönetmen), Özay Fecht (sanatçı), Fırat Yücel (sinema yazarı),
Selin Sevinç (sinema yazarı).

4. Halkın Portakalı Ödülleri

1. Film Sessiz Çığlık (Müsemma ekibi)
2. Film Kırmızı (Kırmızı ekibi)
3. Film Kurum (Zahir ekibi)

Jüri Üyeleri: Dr. Günseli Akaydın, Akgün Keskin Sakarya, Adem Akyürek, Füsun Kostak, Serhat Özcan, Osman Bağdatlıoğlu, Ali Çandır, Fadıl Sözen, Müşerref Erbay, Mete Sınacı